Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

برای نخستین بار از پلنگ پس از شکار بز اهلی در استان کرمانشاه تصویر برداری شد

۳۰ فروردین ۱۳۹۷
بدون نظر


پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): تاکنون در شمال غربی کشور در استان های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه هرگز هیچ تصویر مستندی از حضور پلنگ به ثبت نرسیده بود.

پس وقوع جنگ تحمیلی مابین ایران و عراق در مناطق مرزی شمال غرب کشور شرایط زیست پلنگ به مراتب وخیم تر شده و امیدها برای حضور این گونه ارزشمند در این سه استان هر روز کمرنگ تر میشد.

سال های متمادی است که دامداران و بومیان ساکن حاشیه منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل در شهرستان پاوه آثار و شواهدی از وجود پلنگ در این منطقه را مشاهده می کنند.

از جمله این علائم شنیدن صدای پلنگ و از بین رفتن دامهای اهلی بخصوص بز و گوسفند توسط جانوری شکارچی بوده است که مردم منطقه اعتقاد داشتند جانور مربوطه پلنگ است.

اما تاکنون هیچ مستندی حتی از حضور پلنگ در این نقطه از کشور وجود نداشته و حتی اداره محیط زیست شهرستان پاوه نیز نمی توانست با قطعیت در مورد حضور یا عدم حضور پلنگ اظهار نظر نماید.

روز ۲۴ فروردین سال جاری یکی از دامداران طی تماس با اداره محیط زیست پاوه اعلام کرد بر اثر حمله یک جانور وحشی دو بز اهلی متعلق ازبین رفته اند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ساری در این باره گفت: به دنبال این حادثه اکیپی از نیروهای محیط زیست و یک گروه مستندساز عازم منطقه مربوطه شده و با راهنمایی دامدار زیان دیده به محل حضور لاشه بزها رسیدند.

محمد اخگرزاده اظهار داشت: نیروهای محیط زیست پس از بررس آثار و علائم بجا مانده در محل، جهت تشخیص جانور مهاجم اقدام به تعبیه دوربین تله ای در مقابل لاشه بزها نموده و محل را ترک نمودند.

در بازبینی تصاویر ثبت شده توسط دوربین تله ای مذکور تصاویر زیبایی از حضور یک پلنگ بالغ و تغذیه از لاشه بزها به ثبت رسید.

نکته جالب توجه اینجاست که فاصله زمانی تنظیم دوربین و ثبت نخستین تصویر از پلنگ کمتر از یک ساعت است که نشان می دهد پلنگ در نقطه ای در همان نزدیکی حضور داشته و منتظر دور شدن انسان ها برای تغذیه از طعمه اش بوده است.

با توجه به اثبات تلف شدن بزها بر اثر حمله پلنگ، پرونده ای جهت تعیین و پرداخت خسارت دامدار زیاندیده تنظیم و به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است.

در همین رابطه مستندی به نام مهاجرت به میدان مین به کارگردانی محمدرضا خوش فرمان در شبکه زاگرس کرمانشاه در دست ساخته می باشد. این مستند سینمایی در ۷۵ دقیقه به زندگی پلنگ در مناطق مرزی ایران، عراق و ترکیه و ۵ استان غرب ایران می پردازد.

۰

  


منبع : دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایرانمهراب