Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

دامدار بیرحم سوادکوهی ماده پلنگ گرفتار در تله را با شلیک گلوله از پای درآورد

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
بدون نظر


۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): یکی از دامداران اهل منطقه منطقه لفور سوادکوه پس از آنکه یکی از گاوهایش طعمه پلنگ شد، اقدام به تعبیه تله فلزی در کنار لاشه گاو نمود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سوادکوه در این باره گفت: پس از آنکه پلنگ مجددا برای تغذیه به سراغ لاشه آمده بود در تله فلزی گرفتار شده و پای پلنگ به شدت آسیب دیده بود.

ابراهیم فلاحی اظهار داشت: متاسفانه دامدار متخلف در نهایت بیرحمی ماده پلنگ گرفتار در تله را با شلیک اسلحه شکاری از پای درآورد.

تعدادی از جنگلبانان حاضر در منطقه با شنیدن صدای شلیک گلوله موضوع را به نیروهای محیط زیست اطلاع داده و محیطبانان پس از مدتی جست و جو به دنبال عامل شلیک گلوله، لاشه پلنگ را مشاهده نمودند.

پای این پلنگ به دلیل نقلای زیاد برای رهایی از تله تقریبا قطع شده بود.

محیطبانان حدود ۱۲ ساعت در کنار لاشه پلنگ کمین کردند تا نهایتا همسر دامدار برای از بین بردن آوار جرم به سراغ لاشه پلنگ آمد.

با حضور همسر متخلف بر سر لاشه پلنگ مامورین وارد عمل و عامل تله گذاری و کشتار پلنگ را شناسایی نمودند.

با شکایت اداره محیط زیست سوادکوه پرونده ای در این رابطه در مراجع قضایی تشکیل و حکم جلب متهم صادر شده است.

به احتمال زیاد با توجه به فصل، ماده پلنگ کشته شده آبستن نیز بوده است.

بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت شکار هر یک پلنگ ایرانی معادل هشتصد میلیون ریال تعیین شده است که متهم می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی در معرض انقراض محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صیدبه حبس از ۹۱ روز تا سال و جزای نقدی از یک میلیون و هشتصد هزار ریال تا ۲۰ میلیون ریال محکوم خواهند شد.

 

۰
۰

  


منبع : دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایرانمهراب