Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

هشت راهکار برای آن‌که قدرت و عملکرد شبکه وای‌فای را بهتر کنید

۶ خرداد ۱۳۹۷
بدون نظر


۱. به دنبال نسخه‌های جدیدی از وای‌فای باشید

ابتدا اجازه دهید یکسری اصول اولیه را مورد بررسی قرار دهیم. مفهوم وای‌فای متفاوت از آن چیزی است که برخی از کاربران تصور می‌کنند. اسم حقیقی آن یک شماره (۸۰۲٫۱۱) است که همراه با پسوندی که دارد به استانداردی اشاره می‌کند که برای ارتباطات بی‌سیم در نظر گرفته شده است. استانداردی که اولین بار در اجلاس مهندسان برق و الکترونیک در سال ۱۹۹۷ ارائه شد. این عدد همواره با کاراکتری شبیه به a، b، g یا ) آمده و دلالت بر نسخه وای‌فای دارد. به عبارت ساده‌تر، نسخه‌های جدیدتر ۸۰۲٫۱۱ سرعت بالاتر و ضریب اطمینان بالاتری را ارائه می‌کنند، با این وجود به این نکته توجه داشته باشید، کاراکترهای بالاتر همیشه به معنای سریع‌تر بودن وای‌فای نیستند. به‌طور مثال ۸۰۲٫۱۱a سرعت بیشتری نسبت به ۸۰۲٫۱۱b دارد.

۲. خود را برای ارتقا آماده کنید

جدیدترین استاندارد وای‌فای یا همان ۸۰۲٫۱۱ac سه برابر سریع‌تر از نسخه ۸۰۲٫۱۱n است. به عبارت دیگر هر آنتن ۸۰۲٫۱۱ac قادر است چیزی در حدود ۱۳۰۰ مگابیت بر ثانیه اطلاعات را انتقال دهد، در حالی که نسخه ۸۰۲٫۱۱n تنها قادر است ۴۵۰ مگابیت بر ثانیه اطلاعات را انتقال دهد. پس به فکر خرید روتری باشید که از استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac پشتیبانی می‌کند. اگر نزدیک به دو سال است که روتر خود را خریداری کرده‌اید، بهتر است به فکر تعویض روتر خود باشید و روتری را خریداری کنید که از استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac پشتیبانی می‌کند، فراموش نکنید روزبه‌روز بر تعداد دستگاه‌هایی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند افزوده می‌شود.

۳. یک نقطه درست را انتخاب کنید

اطمینان حاصل کنید روتر در نقطه مناسبی قرار گرفته است. اگر میان سیگنال‌های ارسالی از سوی روتر به سمت دستگاه‌ها موانعی همچون آب، فلز، بدن انسان، شیشه و عایق‌ها قرار گرفته باشند باعث به وجود آمدن لایه‌ای می‌شوند که اجازه نمی‌دهند سیگنال‌ها به خوبی ارسال شوند. ساندیپ هارپالینی مدیربازاریابی نت‌گیر می‌گوید: «تمامی این موارد باعث مختل شدن کار سیگنال‌ها می‌شود. برای دستیابی به سریع‌ترین و قابل اطمینان‌ترین اتصال بهتر است روتر خود را در یک فضای باز و در یک نقطه مرکزی قرار دهید. توجه داشته باشید قرار  دادن روتر در کف زمین ایده خوبی نیست.»

۴. قدرت سیگنال را اندازه‌گیری کنید

ایده‌آل‌ترین راهکار برای شناسایی نقطه مناسب به‌کارگیری ابزارهایی است که می‌توانند قدرت سیگنال وای‌فای را محاسبه کرده و به شما نشان دهند. حتا جابه‌جایی روتر به اندازه چند قدم می‌تواند قدرت سیگنال وای‌فای را بهتر کند. برنامه‌های موبایلی شبیه به Assia’s Cloudcheck یا Amped Wireless’s Wi-Fi Analytics Tool به شما اجازه می‌دهند  قدرت سیگنال‌های ارسالی از روتر را مشاهده کرده، نقاط کور موجود در خانه را تشخیص داده و با جابه‌جایی روتر بهترین مکان برای قرارگیری روتر را انتخاب کنید.

۵. زاویه آنتن‌ها را تغییر دهید

اگر روتر شما آنتن‌های قابل تنظیمی دارد، با چرخاندن و تغییر زاویه آنتن‌ها می‌توانید بر نحوه ارسال سیگنال‌ها تاثیر گذاشته و کیفیت را بهتر کنید. این تکنیک برای افرادی که از روترهای قدیمی استفاده می‌کنند عملکرد خوبی دارد. اما اگر از روترهای جدیدی استفاده می‌کنید که از استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac استفاده می‌کنند، ممکن است نیازی به این ترفند نداشته باشید. روترهای جدید از فناوری به نام beamforming برای متمرکز کردن سیگنال روی دستگاه‌هایی که در لبه شبکه شما قرار دارند استفاده می‌کنند.

۶. به فکر تعویض کانال باشید

روترهای وای‌فای قدیمی به شدت تحت تاثیر تداخل سیگنال‌ها و فرکانس‌هایی هستند که از سوی دستگاه‌های مختلف ارسال می‌شوند. امواج بلوتوث، مایکروویوو هدست‌های بلوتوث و حتا شبکه‌های وای‌فای همسایگان همگی بر کیفیت شبکه وای‌فای تاثیرگذار است. به‌طور معمول تنظیمات پیش‌فرض روترها خوب کار می‌کنند، اما اگر احساس کردید سیگنال بی‌سیم شما آن گیرایی را ندارد، بهتر است به صفحه مدیریت روتر رفته، کانال را تغییر دهید و سپس وضعیت بهتر شدن کیفیت سیگنال‌ها را بررسی کنید. برنامه‌هایی شبیه به WiEye در اندروید به شما اجازه می‌دهند کانال‌های مورد استفاده در شبکه‌ها را مشاهده کنید. بیشتر روترها می‌توانند از ۱۱ کانال استفاده کنند و به شکل پیش‌فرض روی کانال‌های ۱، ۶ یا ۱۱ قرار گرفته‌اند. این کانال‌ها هم‌پوشانی ندارند. روترهایی که از فرکانس ۵ گیگاهرتز استفاده می‌کنند ( ۸۰۲٫۱۱a,n و ac) به ۲۳ کانال دسترسی داشته و در نتیجه هم‌پوشانی روی آن‌ها خیلی کم خواهد بود.

۷. از هر دو باند استفاده کنید

بیشتر روترهای امروزی می‌توانند به شکل همزمان از هر دو فرکانس استفاده کنند. در نتیجه شما می‌توانید به شکل همزمان به دو شبکه ارتباطی مجزا دسترسی داشته باشید. یکی از این فرکانس‌ها برای وسایلی که فرکانس پایین دارند و دیگری برای وسایلی که فرکانس بالا دارند. جوزف یارک مدیر بازاریابی Quantenna Communications می‌گوید: «باند بالاتر کمتر شلوغ بوده و از نظر پهنای باند نیز ظرفیت بیشتری دارد.»

۸. اگر امکان دارد از حالت سیمی استفاده کنید

درست است که استانداردهای جدید وای‌فای پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌اند، اما هنوز هم سریع‌ترین و قابل اطمینان‌ترین روش، به‌کارگیری شبکه‌های سیمی است. در صورت امکان دستگاه‌هایی که به شدت به پهنای باند نیاز دارند و در یک مکان ثابث قرار دارند را به یک شبکه سیمی متصل کنید. اتصال مستقیم این دستگاه‌ها به شبکه سیمی اجازه می‌دهد پهنای باند بیشتری در اختیار سایر وسایل قرار گیرد.


منبع : شبکهمهراب دانلود آهنگ های تولدت مبارک