Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

جاده های دسترسی شرکت نفت عامل نابودی بخشی از تنوع زیستی هورالعظیم

۱۷ خرداد ۱۳۹۷
بدون نظر


پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): جاده های دسترسی که توسط شرکت ملی نفت ایران در داخل تالاب هورالعظیم احداث شده مخاطرات بسیاری را برای این اکوسیستم ارزشمند ایجاد کرده است.

وجود جاده هاى متعدد علاوه بر قطع ارتباط آبى در این تالاب، راه را برای دسترسى صیادان و شکارچیان متخلف به دورترین نقاط تالاب آسان نموده و امنیت حیات وحش را با خطر جدى روبرو نموه است.

جاده ها در جاى جاى تالاب هورالعظیم خوزستان تلفات بسیار سنگینی بر حیات وحش این منطقه وارد کرده اند به شکلی که سالانه هزاران فرد از گونه های جانوری خصوصا پرندگان مهاجر و بومى در محدوده تالاب هورالعظیم بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در این جاده ها کشته می شوند.

تلفات جاده ای در تالاب هورالعظیم بسیار سنگین و فراتر از حد تصور است، بطوریکه روزانه تعداد زیادی لاشه انواع گونه های جانوری که در میان آنها گونه های حمایت شده و در خطر انقراض نیز وجود دارد به آسانی در کنار جاده ها قابل مشاهده می باشد.

مضاف بر تعداد و تنوع بالا، جاندارانى که در فصل بهار قربانى تصادفات جاده هاى دسترسى شرکت نفت در داخل زیستگاه هورالعظیم میشوند حیات وحش مولد بوده و خسران این نوع تلفات به تبع اهمیت اکولوژیک جانوران مولد در طبیعت، (اندازه جمعیت موثر – Effective Population Size) بیش از تلفات معمول جاده اى میباشد.

………تصویر: تجمع انواع پرندگان در بخشى از جاده هاى در دست احداث شرکت هاى بهره بردار نفت و گاز

تاکنون هیچگونه اقدامی جهت کاهش تلفات جاده ای در این زیستگاه ارزشمند، صورت نگرفته است. از جمله اقدامات مهم جهت کاهش تلفات، احداث سرعت گیر و نصب تابلوهای هشدار در نقاط حساس و پر تردد درون تالاب است.

بی شک ایمن سازی نقاط حادثه خیز باعث کاهش محسوسى در تلفات حیات وحش خواهد شد .جانمایى محل هاى حساس و پر صانحه توسط فعالان محیط زیست منطقه طى فصول مختلف صورت گرفته و عمدتا مربوط به دو محور اصلى تردد خودرو ها میباشد.

با هدف حفاظت از تنوع زیستى تالاب بین المللى هورالعظیم ایمن سازى این دو محور می باید هر چه سریع تر توسط سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان تنها متولى حفاظت از حیات وحش پیگیری شود.

شرکت ملی نفت ایران همواره خود را ملزم به رعایت اهداف و اصول توسعه پایدار دانسته و رویکرد این سازمان را بهره برداری صحیح از منابع نفتی هماهنگ با حفظ محیط زیست اعلام نموده است.

ضروری است شرکت ملی نفت ایران و شرکت متن (شرکت مهندسی و توسعه نفت) در چهارچوب برنامه جامع مدیریت محیط زیست میادین نفتی غرب کارون (MEP) با هماهنگی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نسبت به اصلاح جاده های دسترسی از طریق نصب سرعت گیر، کنترل حداکثری رفت و آمد و اعمال محدودیت برای سرعت خودروهای عبوری اقدام نمایند.

تصاویر زیر بخش کوچکی از تلفات حاده ای در جاده های دسترسی شرکت ملی نفت ایران در داخل تالاب هورالعظیم است که طی ماه های اخیر جمع آوری شده است.

 

۰
۰

  


منبع : دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایرانمهراب