Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

در جام جهانی ۲۰۱۸ شاهد چه فناوری‌های تازه‌ای خواهیم بود؟

۳۰ خرداد ۱۳۹۷
بدون نظر


سرانجام ویدیوچک به فوتبال آمد

اگر وسط بازی‌های فوتبال جام جهانی امسال، بازی متوقف‌شده و داورها سرشان را داخل یک صفحه‌نمایش کردند؛ تعجب نکنید!
در جام جهانی برزیل در دوره قبلی، از فناوری پرسروصدای عبور توپ از خط دروازه رونمایی شد و توجه همگان را به خودش جلب کرد. موفقیت این فناوری باعث شد از همان چهار سال پیش، بحث کمک داور ویدیویی یا سیستم VAR (سرنام Video Assistant Referee) آغاز شود و چندین سال موافقان و مخالفان دلایل خود را ارائه بدهند. از سوی دیگر، شرکت‌های فناوری سعی کردند فناوری بازبینی تصاویر را بهبود دهند و بر سرعت و کیفیت آن بیفزایند. سرانجام فیفا موافقت کرد از این فناوری در جام جهانی روسیه استفاده کند.
فیفا، در بیش از هزار بازی رسمی تورنمنت‌های مختلف مانند رقابت‌های باشگاهی آلمان و ایتالیا، جام جهانی زیر ۲۰ سال، جام کنفدراسیون‌ها و جام جهانی باشگاه‌ها از VAR استفاده کرده و نتیجه آن بیش‌ازحد انتظار موفقیت‌آمیز بوده است. سیستم VAR به داوران و کمک‌داوران در تشخیص گل‌ها، پنالتی‌ها، خطاهای خطرناک منجر به کارت قرمز و تصمیم‌های حساس و جنجالی دیگر درون زمین کمک خواهد کرد.

در جام جهانی 2018 شاهد چه فناوری‌های تازه‌ای خواهیم بود؟
شکل ۱ – برای نخستین بار در تاریخ جام جهانی از سیستم VAR استفاده می‌شود.

مطلب پیشنهادی

پیش‌بینی هوش مصنوعی برای قهرمان جام جهانی 2018 و سایر تیم‌ها

آیا تیم ملی ایران می‌تواند برخلاف پیش‌بینی AI عمل کند و شگفتی‌ساز شود؟

چگونگی کارکرد سیستم VAR همانند ویدیوچک در بازی‌های والیبال و برخی مسابقات دیگر است. بازی فوتبال توسط دوربین‌های مختلف، از زاویه‌های گوناگون فیلم‌برداری و ذخیره می‌شود. وقتی داور درخواست بازبینی ویدیویی می‌کند؛ یک اتاق مرکز فرمان کلیپ‌های ویدیویی صحنه مشکوک را از زاویه دوربین‌های مختلف برای یک ایستگاه کاری کنار زمین بازی ارسال می‌کند. کمک‌داور چهارم این کلیپ‌های ویدیوی را روی این ایستگاه کاری تماشا کرده و نتیجه را به‌طور بی‌سیم به داور درون زمین اعلام می‌کند.
نکته بسیار مهم در استفاده از سیستم VAR درصد موفقیت تصمیم‌گیری بر اساس آن‌ است. درحالی‌که برخی گزارش‌ها و ارزیابی‌ها نشان می‌دهند، سیستم VAR می‌تواند تا ۹۳ درصد به تصمیم صحیح داور کمک کند ولی باز هم درصدی خطا دارد. بهبود سیستم VAR می‌تواند این درصد خطا را به ۹۹ درصد برساند که احتمالا در سال‌های آتی دست‌یافتنی است، ولی باز هم به ۱۰۰ درصد موفقیت نمی‌رسد. دلیل این موضوع هم نقص‌ها و کاستی‌های فیلم‌برداری و از سوی دیگر، نظر داور چهارم در تشخیص صحنه‌ها است. صحنه‌هایی که سریع رخ دهند یا چندین نفر با هم درگیر شده و به‌سوی توپ رفته باشند؛ برای داور چهارم تصمیم‌گیری را سخت می‌کنند. برخی شرکت‌های فناوری از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های دوربین‌های تصویربرداری استفاده می‌کنند تا در نهایت، سیستم VAR بتواند به‌طور خودکار و بدون دخالت انسان، تصمیم ۱۰۰ درصد صحیح را به داور اعلام کند.

در جام جهانی 2018 شاهد چه فناوری‌های تازه‌ای خواهیم بود؟
شکل ۲ – سیستم VAR می‌تواند تا ۹۳ درصد به تصمیم‌گیری درست داوران کمک کند، ولی در آینده با ترکیب یادگیری ماشینی می‌تواند به ۱۰۰ درصد تصمیم‌گیری درست برسد.

میکروچیپ‌‌ها داخل توپ در جام جهانی ۲۰۱۸

شاید جالب‌ترین و جنجالی‌ترین فناوری جام جهانی ۲۰۱۸ پس از سیستم VAR، به توپ‌های فناورانه این بازی‌ها اختصاص داشته باشد. همانند همیشه، توپ‌های جام جهانی را شرکت آدیداس می‌سازد. این شرکت چند ماه پیش، از توپ‌های سری «تل استار ۱۸» رونمایی کرد. این توپ‌ها یک تفاوت عمده با توپ‌های ادوار گذشته جام جهانی دارند و آن بهره‌گیری از یک میکروچیپ NFC برای ثبت اطلاعات حرکتی توپ است. این ریزتراشه می‌تواند اطلاعاتی مانند سرعت حرکت توپ، مسیر حرکت توپ در زمین و هوا و دیگر اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری و تحلیل کند. این اطلاعات مصارف مختلفی خواهند داشت و باعث رقم خوردن تجربه کاربری بهتری برای بازیکنان، مربیان و داوران می‌شوند؛ مثلا، اگر توپ از خط دروازه عبور کند، توپ یک پیغام هشدار برای کمک داور ارسال می‌کند و داور توسط گیرنده نصب‌شده روی بازوی خودش و سیستم لرزشی آن، متوجه گل شدن توپ می‌شود. به‌علاوه، اپلیکیشنی برای این توپ نوشته‌شده تا به برخی اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط آن دسترسی داشته باشند؛ مثلا روی این اپلیکیشن، آخرین ضربه‌ای که به توپ زده شده، سرعت توپ و مسیر آن قابل‌مشاهده و ارزیابی است. توپ می‌تواند مشخص کند آخرین‌بار کدام رنگ (کفش بازیگران) به او ضربه زده تا تشخیص و اعلام اوت یا کرنر و حتی ضربه پنالتی برای داوران و ناظران بازی امکان‌پذیر باشد. این میکروچیپ‌ به طول عمر مفید توپ هم کمک می‌کند، چون با شمارش تعداد ضرباتی که به آن وارد شده، می‌توان میزان کارایی و فرسوده شدن توپ را سنجید. طبیعی است که این میکروچیپ در عملکرد توپ هیچ‌گونه تاثیری ندارد و بازیگران اصلا وجودش را احساس نخواهند کرد. این‌که چقدر از این میکروچیپ در بازی‌های جام جهانی روسیه استفاده شود و توانایی‌هایش در عمل چقدر است؛ باید منتظر شروع جام جهانی در اواخر خردادماه باشیم.

مطلب پیشنهادی

معرفی بهترین اپلیکیشن‌ها برای تماشای جام جهانی 2018 روسیه + چند اپ فوتبالی دیگر

برای جام جهانی آماده‌اید؟!

شکل ۳ – برای نخستین بار در تاریخ جام جهانی، توپ‌های آدیداس به میکروچیپ مجهز شدند.

داده‌کاوی کنار زمین در جام جهانی ۲۰۱۸

فیفا برای اولین بار در کل تاریخ جام‌جهانی‌ها، تصمیم گرفته از سیستم‌های نمایش و تحلیل اطلاعات بازی و بازیکنان در کنار زمین هم برای مربیان تیم‌ها و هم برای گزارشگران استفاده کند. این سیستم‌های الکترونیکی موسوم به EPTS (سرنام Electronic Performance and Tracking Systems) عملکرد بازیکنان درون زمین را به‌صورت الکترونیکی ثبت و ردگیری می‌کنند؛ مثلا یک بازیکن چه اندازه دوندگی داشته، چند پاس داده و جمعا توپ چند بار به پایش برخورد کرده است، کدام نواحی زمین بیشتر حضور داشته و اطلاعات دیگری که می‌تواند برای سرمربی و مربیان تیم‌ها کمک‌کننده باشد. همین‌طور گزارشگرها می‌توانند از این اطلاعات در حین گزارش استفاده کنند. استفاده فیفا از دستگاه‌های EPTS چندان جدید نیست و بیش از سه سال است که از آن‌ها در بازی‌های مختلف استفاده کرده و مورد تست و ارزیابی قرار داده است ولی نخستین بار خواهد بود که در مسابقات جام جهانی شاهدشان هستیم.
یک سیستم EPTS از چندین دوربین و سیستم پوشیدنی برای ردگیری و ثبت اطلاعات بازیکنان فوتبال استفاده می‌کند. این سیستم‌ها معمولا از طریق دنبال کردن توپ و تحلیل موقعیت و مسیر حرکت آن در زمین اطلاعات مورد نیاز را جمع‌آوری می‌کنند ولی سیستم‌های EPTS جدید می‌توانند با حسگرهای میکرومکانیکی پوشیدنی دیگری مانند قطب‌نما، شتاب‌سنج، ژیروسکوپ و غیره ترکیب شوند تا به اطلاعات بیشتری دسترسی پیدا کنند.

در جام جهانی 2018 شاهد چه فناوری‌های تازه‌ای خواهیم بود؟
شکل ۴ – سیستم‌های EPTS با کمک دوربین‌ها و سنسورهای محیطی و پوشیدنی سعی می‌کنند اطلاعات خامی از عملکرد بازیکنان را در حین مسابقه جمع‌آوری و در اختیار مربیان و گزارشگران قرار دهند.

به طور کلی سه نوع دستگاه EPTS در بازار وجود دارد: سیستم مبتنی بر دوربین‌های نوری، سیستم مبتنی بر موقعیت‌یابی محلی و سیستم‌های GPS/GNSS. هریک از این سیستم‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. احتمالا فیفا در جام جهانی ۲۰۱۸ از سیستم‌های دوربینی مبتنی بر نور استفاده نخواهد کرد، چون داده‌های بی‌درنگ ارائه نمی‌دهند و به ویرایش‌های دستی نیاز دارند. سیستم‌های مبتنی بر موقعیت مکانی مزایای بیشتر و محدودیت‌های کمتری نسبت به سیستم‌های
GPS/GNSS دارند و تصور می‌شود از این سیستم‌ها در مسابقات روسیه استفاده شود. پس احتمالا در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه اطلاعات جذابی از بازیکنان در حین گزارش‌ها خواهیم دید که بر جذابیت و هیجان بازی‌ها می‌افزاید.

مطلب پیشنهادی

برنامه کامل و زمان‌بندی بازی‌های جام جهانی 2018 روسیه

ساعت‌های هوشمند وسط چمن در جام جهانی ۲۰۱۸

شرکت Hublot یکی از حامیان رسمی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است؛ برای داوران ساعت‌های هوشمند ویژه و بسیار شیکی طراحی و تولید کرده تا بهتر بتوانند داوری کنند. این ساعت‌ها از سیستم‌عامل Wear OS (مبتنی بر اندروید و عرضه‌شده توسط گوگل) و پردازنده‌های اینتل Atom Z34XX در کنار ماژول Tag Heuer Connected Modular 45 سود می‌برند. این ساعت‌ها به نام Big Bang Referee از صفحه‌نمایشی ۳۵٫۴  میلی‌متری با پنل آمولد و دقت تصویر ۴۰۰ در ۴۰۰ پیکسل استفاده می‌کنند و به فناوری‌های
 بلوتوث ۴٫۱ ، وای‌فای ۸۰۲٫۱۱n، باتری ۴۱۰ میلی‌آمپری با طول عمر یک روز تمام مجهز شده‌اند. روی این ساعت‌ها اپلیکیشن‌های مخصوص مورد نیاز داورها نصب‌شده و می‌توانند زمان بازی‌ها، مکان بازی‌ها، ساعت شروع بازی و کلی اطلاعات دیگر را به آن‌ها نمایش دهند. به‌علاوه، این ساعت‌ها می‌توانند به سیستم و فناوری خط دروازه متصل شده و هنگام به ثمر رسیدن گل، یک پیغام «GOAL» روی صفحه‌نمایش برای داور نشان بدهند. چندین نمونه از این ساعت‌های برای انجام آزمایش‌ها و گرفتن تاییدیه‌های لازم توسط داوران در مسابقات فوتبال سال ۲۰۱۷ استفاده شده است. به هریک از داوران حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ یک عدد از این ساعت‌ها تحویل داده خواهد شد ولی شرکت Hublot فقط ۲۰۱۸ عدد از این ساعت‌ها تولید کرده و قیمت هریک از آن‌ها برای فروش در بازار ۵۲۰۰ دلار اعلام شده است. این ساعت‌ها بسیار شیک ساخته شده‌اند و از یک طراحی سطح بالا سود می‌برند، چون قرار است صدها میلیون بیننده، آن‌ها را روی مچ داورها مشاهده کنند.

در جام جهانی 2018 شاهد چه فناوری‌های تازه‌ای خواهیم بود؟
شکل ۵ – نمونه‌ای از ساعت Big Bang Referee ساخت شرکت Hublot برای داوران. این ساعت‌ها می‌توانند رد شدن توپ از خط دروازه را به داور گزارش کنند.

۴K برای همه؛ ۸K برای پولدارها

برای نخستین بار، مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل به‌صورت ۴K برای برخی کاربران پخش شد. در آن زمان، بیشتر کاربران می‌توانستند تصاویر را به‌صورت HD مشاهده کنند؛ اما مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با استاندارد سراسری ۴K فیلم‌برداری و پخش خواهد شد. تمام دوربین‌ها و سیستم‌های ویدیویی به کار گرفته شده در ورزشگاه‌ها از فرمت ۴K Ultra HD پشتیبانی می‌کنند. البته، برخی شبکه‌های تلویزیونی خاص و همین‌طور سرویس‌های استریم ویدیو اعلام کردند، این مسابقات را با فرمت ۸K 4D پخش خواهند کرد. کاربران برای تماشای تصاویر ۸K باید یک تلویزیون با پشتیبانی از فرمت تصویری ۸K به‌علاوه یک دستگاه ست‌آپ‌باکس و اتصال کابلی داشته باشند. پس مشخص است که فقط کاربران خاصی توانایی مشاهده جام جهانی ۸K را دارند و غالب مردم باید روی تلویزیون، مسابقات را به‌صورت HD یا ۴K تماشا کنند. افرادی هم که می‌خواهند جام جهانی را آنلاین روی موبایل یا لپ‌تاپ تماشا کنند، برحسب دستگاه‌هایشان می‌توانند در نهایت ۴K ببینند. در یک سال اخیر، شاهد عرضه تلویزیون‌های ۸K از سوی برندهای مطرح تلویزیون بازار بودیم، ولی قیمت بسیار بالایی داشته و فقط برخی کاربران خاص توانایی خریدش را داشتند.

در جام جهانی 2018 شاهد چه فناوری‌های تازه‌ای خواهیم بود؟
شکل ۶ – مسابقات جام جهانی روسیه با فرمت استاندارد ۴K فیلم‌برداری و پخش می‌شود.


منبع : شبکهمهراب دانلود آهنگ های تولدت مبارک