Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

با شکایت اهالی روستای گرمابسرد و حمایت اداره محیط زیست دماوند پروانه بهره برداری معدن گچ در کوه سفید ابطال شد

۴ تیر ۱۳۹۷
بدون نظر


پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): مدتی قبل یک معدن قدیمی و غیر فعال واقع در منطقه کوه سفید دماوند جهت اکتشاف و استخراج گچ با صدور پروانه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مجددا فعالیت خود را آغاز نمود.

محدوده فعالیت این معدن در قلب منطقه شکار ممنوع کوه سفید دماوند که زیستگاه گونه های ارزشمند جانوری همچون پلنگ، گربه پالاس، قوچ و میش وحشی و درختان ممنوع القطعی چون ارس و گون می باشد، واقع شده است.

تصویر: محدوده فعالیت معدن گج واقع در بهترین زیستگاه در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع کوه سفید دماوند


ردپای پلنگ درست در حاشیه محدوده فعالیت معدن گچ

با توجه به اینکه معدن مذکور در ارتفاعات و شیب بالای ۹۰ درصد واقع شده است، عملیات اکتشاف و استخراج با تخریب عرصه های طبیعی، فرسایش خاک، ایجاد گردوغبار و افزایش احتمال وقوع سیلاب همراه بوده است.

………………………….تخریب عرصه های طبیعی و ایجاد گرد و خاک در محدوده فعالیت معدن

بهره برداران این معدن جهت تردد ماشین آلات اقدام به ایجاد جاده دسترسی نموده و همچنین از محدوده مجاز برداشت گچ خارج شده و اکتشاف سنگ را نیز در ارتفاع بالاتر در دستور کار قرار داده بودند.

با توجه به آثار زیانبار فوق الذکر، اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند چندین نوبت نسبت به جلوگیری از فعالیت های معدنکاوی اقدام و پیمانکار مربوطه را به مراجع قضایی معرفی نمود.

متاسفانه با حمایت سازمان صنعت و معدن و مجوزهای قانونی صادر شده از سوی این سازمان، فعالیت معدن مذکور مجددا از سر گرفته شد.

نهایتا حدود ۶۰ نفر از اهالی روستای گرمابسرد با نمایندگی یکی از معتمدین این روستا با توجه به فعالیت های معدن مذکور که با اختلال در فعالیت های کشاورزی، دامپروری و زنبورداری آنان و همچنین با تهدید سلامت اهالی روستا همراه بود، شکوائیه ای را بر علیه سازمان صنعت و معدن، اداره حفاظت محیط زیست و اداره منابع طبیعی در دیوان عدالت اداری مطرح نمودند.

در جریان رسیدگی به این پرونده در شعبه یازدهم دیوان عدالت اداری، دیوان، شکایت مطرح شده را وارد دانسته و با استناد به ماده یک قانون حفظ و حمایت از منابع طبیعی و ذخایر جنگلی، ماده ۶ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و ماده ۲۴ قانون معادن، پروانه بهره برداری معدن مذکور را ابطال نمود.

اداره محیط زیست شهرستان دماوند طی همکاری و همراهی خوب با مردم منطقه نه تنها در مقابل رای صادره اعتراض نکرد، بلکه ادعای مردم بومی در رابطه با تهدید سلامت و تخریب عرصه های طبیعی را نیز تایید نمود اما با اعتراض و ارائه لایحه از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، پرونده به شعبه دوم دادگاه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری ارجاع شد.

در جریان بررسی مجدد پرونده، قضات دادگاه تجدیدنظر ایراد و اعتراض موثری که موجبات نقض دادنامه بدوی را به همراه داشته باشد تشخیص نداده و رای صادره از در دادگاه بدوی را عینا تایید نموده و رای قطعی در تاریخ ۹۷/۳/۲ صادر گردببد.

با تایید رای دادگاه بدوی در شعبه تجدیدنظر و قطعی شدن رای، شعبه دوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب دماوند طی نامه ای در تاریخ ۹۷/۴/۲ به اداره محیط زیست این شهرستان دستور توقف عملیات اجرایی معدن مذکور را صادر نمود.

نکته حائز اهمیت مشارکت خوب مردم محلی با همکاری حمایت اداره محیط زیست است که منجر به صدور رای قطعی ابطال پروانه بهره برداری معدن در خارج از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست شده است.

۰

  


منبع : دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایرانمهراب