Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

اعضای باند حرفه ای شکار و فروش گوشت جانوران وحشی در شمیرانات با تلاش نیروهای محیط زیست پارک ملی لار شناسایی و دستگیر شدند

۵ شهریور ۱۳۹۷
بدون نظر


پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چندی قبل گروهی از شکارچیان غیرمجاز در ارتفاعات آسمان کوه واقع در پارک ملی لار اقدام به شکار غیرمجاز یک کل وحشی نمودند.

رییس پارک ملی لار در این باره گفت: محیط بانان پارک ملی لار متوجه حضور متخلفین شده و آنها را تعقیب نمودند اما شکارچیان که کاملا حرفه ای و آشنا به منطقه بودند موفق شدند در جریان تعقیب و گریز با محیطبانان فرار کنند.

فرهاد زندی اظهار داشت: نیروهای محیط زیست موفق به شناسایی متخلفین نشدند اما گشت و کنترل در محدوده مذکور را در روزهای بعد افزایش دادند.

روز شنبه ۹۷/۶/۳ نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی لار حین گشت زنی در آسمان کوه متوجه صدای شلیک گلوله شده و به جست و جو و ردزنی در ارتفاعات مشغول شدند.

محیطبانان حین دوربین کشی سه شکارچی متخلف را در حال پوست کندن لاشه شکار مشاهده نمودند.

با توجه به فاصله زیاد و صعب العبور بودن منطقه، نیروهای کمکی نیز عازم آسمان کوه شده و کلیه مسیرهای مال روی خروجی را زیر نظر گرفتند.

متخلفین حرفه ای تا زمان تاریک شدن هوا منتظر مانده و سپس برای پایین آمدن از ارتفاعات اقدام نمودند.

گروهی از محیطبانان در ساعت ۳ بامداد متخلفین را مشاهده نمودند اما پیش از اقدام برای دستگیری متوجه شدند شکارچیان وارد یکی از چادرهای عشایر شدند.

نیروهای محیط زیست که پیش از شروع عملیات مقام قضایی را در جریان گذاشته بودند با دستور قضایی تا صبح در کنار چادر محل اختفای متخلفین کمین کردند.

مامورین با روشن شدن هوا و اخذ نیابت قضایی بصورت غافلگیرانه وارد چادر مذکور شده و به تفتیش این مکان پرداختند.

در بازرسی از این چادر لاشه کامل یک کل وحشی تازه شکار شده، دو قبضه اسلحه شکاری مجاز به همراه مهمات و سایر ادوات شکار کشف و ضبط و سه متهم در این رابطه دستگیر شدند.

متخلفین بلافاصله روز یکشنبه ۹۷/۶/۴ مبلغ یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک کل وحشی را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند.

با توجه به اینکه افراد دستگیر شده از متخلفین سابقه دار شمیرانات بودند، نیروهای محیط زیست از مقام قضایی درخواست نمودند حکم بازرسی از منزل هر سه متهم در لواسان و حکم تفتیش گوشی تلفن همراه آتها صادر شود.

نیروهای محیط زیست پس از هماهنگی با مقام قضایی و اخذ حکم ورود به منزل به همراه مامورین پاسگاه انتظامی بلافاصله خانه های متهمین را نیز مورد بازرسی قرار دادند.

در بازرسی از منازل متهمین تاکسیدرمی کل وحشی، تاکسیدرمی قوچ وحشی، تاکسیدرمی کبک معمولی، تاکسیدرمی کبک دری و تعدادی تاکسیدرمی از پرنگان آبزی که توسط متخلفین بصورت غیرمجاز شکار شده بودند به همراه دو قبضه اسلحه شکاری دارای جواز حمل و یک اسلحه شماری قاچاق کشف و ضبط گردید.

همچنین در بررسی گوشی تلفن همراه متخلفین تصاویر متعددی از شکار غیرمجاز جانوران وحشی بدست آمد.

هم اکنون کارشناسان محیط زیست در حال بررسی آثار جرم و تصاویر کشف شده از متهمین هستند تا تعداد و نوع جانوران وحشی شکار شده و میزان دقیق ضرر و زیان قابل پرداخت محاسبه گردد.

بر اساس برآورد اولیه میزان ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز جانوران کشف شده بالغ بر یکصد میلیون تومان می باشد که می بایست از طرف متهمین به حساب دولت واریز گردد

متهمین پس از تشکیل پرونده و جمع آوری سوابق تخلف از سایر ادارات محیط زیست به مراجع قضایی معرفی شدند.

از طرف دادستانی برای هریک از متهمین مبلغ سیصد میلیون تومان قرار وثیقه تعیین و به دلیل عدم توانایی در تامین قرار، هر سه متهم تا زمان رسیدگی به پرونده روانه زندان شدند.

این گروه از متخلفین سابقه دار و حرفه ای شهرستان شمیران بودند که مدتها اقدام به شکار غیرمجاز و فروش گوشت شکار میکردند.

متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده در محدوده پارک ملی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۳ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از شصت میلیون ریال تا هشتادوپنج میلیون ریال  محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه ها و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار مراجع قضایی می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

در مورد اسلحه قاچاق کشف شده بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می شود.

  


منبع : دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایرانمهراب دانلود آهنگ های تولدت مبارک