Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

البرز مرکزی شمالی موزه طبیعی و ملی ایران

۱۷ شهریور ۱۳۹۷
بدون نظر


پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شمالی در استان مازندران قرار دارد. زون امن گلستانک در حوزه کاری شهرستان نوشهر و زون امن سیاهمکلیز در حوزه چالوس واقع شده است.

بدون شک منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شمالی و به خصوص زون امن آن در حوزه پاسگاه کوهستانی گلستانک جزو دست نخورده ترین و غنی ترین اکوسیستم های طبیعی کشور به شمار می رود.

همراهی و همکاری محیطبان منطقه حفاظت شده البرز مرکزی در شهرستان های نوشهر و چالوس همزمان با مهاجرت فصلی مرال ها از مناطق جنگلی میانبند به مراتع زون امن گلستانک در ارتفاعات در کوریدورهای مهاجرتی یکی از عوامل موثر در حمایت از مرال ها به شمار می آید که این مهم با سختی فراوان و حضور شبانه روزی محیطبانان در مناطق به ثمر نشسته است.

حامد تیزرویان عکاس حیات وحش کشور طی شش ماه گذشته در سفرهایی که به این منطقه داشته است تصاویر کم نظیر و شگفت انگیزی را از حیات وحش و چشم اندازهای طبیعی البرز مرکزی به ثبت رسانده است.

جمعیت متراکم و کم استرس مرال های البرز مرکزی در هیچ نقطه دیگری از کشور به این صورت قابل مشاهده نیست. گله های بزرگ کل های وحشی مسن، جمعیت مناسب و زادآور خرس قهوه ای، شنیدن صدای بی وقفه کبک دری، حضور پلنگ ایرانی در تمام منطقه و… تنوع زیستی غنی در این زیستگاه ارزشمند را نشان می دهد.

اما این تنوع زیستی کم نظیر در سایه امنیتی به وجود آمده است که در نتیجه ی تلاش های بی وقفه نیروهای اداره محیط زیست نوشهر و چالوس و محیطبانان البرز مرکزی در ارتفاع بالای ۴هزار متری و با کمترین امکانات ایجاد شده است.

محیطبانان البرز مرکزی که عمدتا از بومیان همان منطقه هستند تعامل خوبی را با جوامع محلی و شکارچیان برقرار کرده و به همین واسطه امنیت مناسبی در منطقه برقرار نموده اند.

شرایط توپوگرافی، عدم وجود هر نوع جاده دسترسی و امکان تردد با خودرو، ارتفاع بالای ۴ هزار متر، سرمای هوا و بارش سنگین برف در فصول سرد سال، حفاظت از این زیستگاه ارزشمند را برای نیروهای محیط زیست با چالش های فراوانی همراه ساخته اما محیط بانان البرز مرکزی با فداکاری و از خودگذشتگی زیاد این سرمایه بزرگ ملی و جهانی را برای ما و نسل های آینده حفاظت می کنند.

ارتقا زون امن منطقه حفاظت شده البرز مرکزی به پارک ملی به جهت افزایش بودجه و امکانات حفاظتی و جلوگیری از توسعه ناپایدار از جمله معدنکاوی و فعالیت های عمرانی بسیار ضروری است.

سال گذشته صدور مجوز برای معدنکاوی در ۱۱ هزار هکتار از عرصه های جنگلی البرز مرکزی این موزه طبیعی ملی را در خطر نابودی کامل قرار داد که خوشبختانه با مخالفت و ایستادگی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران این موضوع مسکوت ماند.

امید است تصمیم گیران در شورای عالی محیط زیست و سازمان حفاظت محیط زیست توجه ویژه ای به البرز مرکزی داشته و حمایت همه جانبه مادی، معنوی و قانونی را از این زیستگاه ارزشمند بعمل آورند.

تصاویر این گزارش آن قدر زیبا و گویاست که نیاز به هیچگونه توضیح و تفسیری ندارد. با تشکر از ریاست محترم اداره، مسئول و محیطبانان فداکار منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

۰

  


منبع : دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایرانمهراب دانلود آهنگ های تولدت مبارک