Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

به مناسبت روز جهانی مقابله با آثار جنگ و درگیری های مسلحانه بر محیط زیست

۱۵ آبان ۱۳۹۷
بدون نظر


۱۴ آبان ۱۳۹۷

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): تاثیرات جنگ بر محیط زیست کشورها به حدی زیاد بوده که سازمان ملل برای نخستین بار در سال ۲۰۰۱ با تصویب قطعنامه ای روز ششم نوامبر (۱۵ آبان) را به عنوان روز بین المللی پیشگیری از تخریب محیط زیست در جنگ ها و مناقشات مسلحانه نامگذاری کرده است.

هدف از نامگذاری این روز جلب توجه افکار عمومی و بین المللی به آثار زیانبار جنگ بر تخریب طولانی مدت محیط زیست، اکوسیستم ها و منابع طبیعی است، آثاری که فراتر از مرزهای دولت های درگیر جنگ حرکت می کند و نه تنها نسل فعلی که نسل های آینده را نیز از تاثیرات زیانبار خود مصون نگاه نمی دارد.

بر این اساس و با توجه به اهمیت موضوع، هر سال دولت ها و سازمان های مختلف بین المللی این روز را گرامی می دارند.

آثار زیانبار جنگ بر تمام زوایای زندگی مردم و یک کشور به حدی وسیع و گسترده است که بخش محیط زیست نیز از آن در امان نمانده است، موضوعی که دولت ها در زمان جنگ آنرا به راحتی به فراموشی می سپارند.

کارشناسان و مسوولان محیط زیست محدود به هیچ مرز جغرافیایی نیست بنابراین تاثیر جنگ بر محیط زیست تمام دنیا دیده می شود و این تاثیر برای زمان های طولانی بعد از زمان جنگ نیز ادامه می یابد.

به عنوان مثال جنگ کویت یکی از نمونه های بارز این تاثیر است. در طول جنگ کویت در سال ۱۳۷۰، صدها حلقه چاه نفت به آتش کشیده شد که منابع آبی و دریایی گسترده ای را آلوده و هوا را غیرقابل تنفس کرد.

رسوب ضخیم نفت و قیر صدها کیلومتر از سواحل خلیج فارس را پوشاند و براساس برخی گزارش ها آلودگی نفت باعث مرگ حداقل ۳۰ هزار پرنده دریایی شد.

محیط زیست در هیج جای دنیا در امان نبوده حتی از آسیب های ناشی از جنگ نیز جان سالم به در نبرده است؛ در گزارش چند سال پیش ایران به سازمان ملل، اعلام شد که جنگ تحمیلی دهها میلیارد دلار به محیط زیست کشور آسیب وارد کرده است.

جنگ علاوه بر اثرات مستقیم بر محیط زیست، اثرات پنهانی نیز دارد که در زمان جنگ خود را نشان نمی دهد. یکی از این آثار تخریب و استفاده بیرویه از منابع است و افراد بعد از پایان جنگ متوجه کاهش منابعی می شوند که در زمان جنگ از بین رفته است.

بنابر گزارش های منتشر شده توسط سازمان ملل، فقط در دهه آخر قرن بیستم، ۱۱۸ درگیری مسلحانه در جهان رخ داد که قطعا اثرات محیط زیستی زیادی به همراه داشته و دارد.

۰
۰

  


منبع : دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایرانمهراب دانلود آهنگ های تولدت مبارک