Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

محمد دوجی، جوان‌ترین میلیاردر شرق آفریقا

۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
بدون نظر


محمد دوجی در سال ۲۰۰۵ وارد دنیای سیاست شد و کوشید به‌ویژه در شهر محل تولد خود یعنی سینگیدا تحولاتی به‌وجود آورد. سینگیدا که تنها دو دبیرستان داشت، طی ۱۰ سال حضور او در پارلمان تانزانیا صاحب ۲۲ دبیرستان شد. علاوه بر این، ضریب دسترسی مردم به آب پاکیزه از ۲۳ درصد به ۸۴ درصد افزایش یافت. در حال حاضر نیز او برای نیمی از دانش‌آموزان سینگیدا بورسیه کامل تحصیلی دارد که به آن‌ها اجازه می‌دهد رایگان درس بخوانند.  

دوجی پس از آن‌که دنیای سیاست را ترک کرد، به عرصه تجارت پیوست و هم‌زمان اقدامات نیکوکارانه‌اش را نیز ادامه داد. بزرگ‌ترین آرزوی او این است که فقر از تانزانیا ریشه‌کن شود و همین سبب شد تا بنیاد Mo Dewji Foundation را تاسیس کند؛ بنیادی که هدف اصلی آن توسعه بهداشت، آموزش و تجارت است.

دوجی تجارت را خوب بلد است. شاهد مدعا نیز مدیریت اوست که افزایش درآمد شرکت پدرش را در پی داشت. این شرکت Mohammed Enterprises Tanzania Limited یا به‌اختصار MeTL نام دارد و دوجی با مدیریت خود توانست طی رشدی سالانه درآمد آن را از ۳۰ میلیون دلار به ۱ میلیارد دلار افزایش دهد. او زمان را نیز عالی مدیریت می‌کند و همیشه می‌کوشد با تمام توان برای شرکت پدرش کار کند. محمد دوجی در همه ملاقات‌ها که معمولا تعدادشان هر ماه به ۶۰ می‌رسد حضور می‌یابد و به همه ایمیل‌هایی که روزانه دریافت می‌کند جواب می‌دهد.

مردم، امروز موفقیت او را می‌بینند اما دوجی نیز مانند بسیاری دیگر از کارآفرینان، در مسیر کسب‌وکار خود با چالش‌ها و دشواری‌هایی مواجه شده است. مثلا او یک‌بار کوشید در ساخت دوچرخه‌ سرمایه‌گذاری کند اما موفق نشد. علت شکست او و گروهش این بود که آن‌ها از شرایط لازم برای افزایش تولید و به‌تبع آن، کاهش هزینه تولید برخوردار نبودند؛ چیزی که در اقتصاد خرد، مزیت مقیاس می‌نامندش.

دوجی مدیر اجرایی شرکت MeTL است. او این مسئولیت را از پدرش تحویل گرفته است. شرکت در دوران رهبری او بسیار رشد کرد و اکنون برندهای جهانی شرکت نیز در سراسر تانزانیا گسترش یافته‌اند.

گروه MeTL در حال حاضر ۲۸ هزار کارمند دارد و انتظار می‌رود طی ۵ تا ۷ سال آینده این تعداد به بیش از ۱۰۰ هزار نفر در کل آفریقا افزایش یابد. این شرکت عمدتا تانزانیایی‌ها را استخدام می‌کند تا در اشتغال‌زایی کشورش سهمی داشته باشد.


منبع : شبکهمهراب دانلود آهنگ های تولدت مبارک